Топ ястия в различните региони на Италия – 3 част

Топ ястия в различните региони на Италия – 3 част

Вълнуващи вкусове, неповторими аромати и много любов – това са само малка част от отличителните характеристики на италианската кухня. В предните части на статията Ви разкрихме само малка част от уникалните рецепти и традиции на различните региони.

Преминахме през Тоскана и Емилия-Романа, където Ви запознахме с истинската магия на домашно приготвените пасти. А след това достигнахме до Неапол и Сицилия, където свежите морски дарове са на почит.

От кремообразно ризото и ароматни пици до аранчини и капоната. Всяка рецепта е вдъхновена от свежите съставки, семейните традиции и красотата на простотата. Днес ние – от Пицария Амичи, Ви каним да продължите с нас обиколката из Италия. Ще Ви преведем далеч до слънчевите брегове на Амалфи и сърцето на Калабрия.

Ломбардия

От последната ни спирка – Сицилия, продължаваме на север до региона Ломбардия, който е най-известен със своята столица – Милано. Въпреки че градът е познат с модата си, буйните пейзажи на региона осигуряват едни от най-добрите провинциални кухни в цялата страна.

Можем да кажем, че много от рецептите са отражение на климата, богатата история и разнообразната природа. Областта е разположена в сърцето на севера и е заобиколена от планинските върхове на Алпите, плодородни долини и множество езера – Гарда, Комо и Маджоре. Тези особености са направили млечните продукти, ориза, царевицата и месото главните герои в много от регионалните изкушения.

Ломбардската кухня е известна със своите богати и засищащи ястия, след които се открояват:

Ризото алла Миланезе

Една от най-емблематичните рецепти, в която може се усети влиянието на търговията с арабските търговци през Средновековието. Това е първото ризото, в което се използва изключително ценната по това време подправка – шафран.

Кремообразна текстура, в която се преплитат ориз Арборио или Карнароли, бульон, лук, масло, вино и разбира се – шафран. Той придава на ястието характерния жълтеникав цвят и отличителен вкус, които и до ден днешен символизират регионалните традиции.

Осо Буко

Класика, която задължително трябва да опитате, когато посетите Ломбардия. Името му буквално се превежда като „кост с дупка”, което е свързано с главния герой- телешкия джолан с кост.

В тази рецепта той е превърнат в истинско и неповторимо кулинарно преживяване. Основният акцент е бульонът, който се приготвя с костен мозък и придава богат вкус и кадифена текстура. Месото се готви на бавен огън, като се запича до златисто и след това се задушава бавно в сос от вино, бульон, домати, лук, моркови и целина, докато стане изключително крехко.

Традиционно приготвянето на ястието завършва с добавяне на гремола – ароматна смес от лимонова кора, чесън и магданоз, придаващи му свежест.

Италианско ястие Осо Буко

Лигурия

Този планински регион се намира в сърцето на Италианската Ривиера и ще Ви порази с красотата на своите назъбени планини и тюркоазени морета. В тази малка провинция ще откриете на едно място невероятно пресни продукти, емблематични ястия и разнообразни морски дарове.

В него се намира и Генуа – един от най-големите градове в страната и исторически град-държава, благодарение на своето пристанище. Той разполага с множество рибарски селища – включително живописните Портофино и Чинкуе Тере. А във вътрешността му ще откриете терасовидни ферми, които произвеждат едни от най-добрите зехтини в света.

Зашеметяващата природа, топлият климат и крайбрежните ивици го правят една от най-известните дестинации за почивка в Европа. И тук храната е неразделна част от местната кухня като Лигурия е родното място на пестото и множество невероятни съставки.
Сред най-известните регионални рецепти са:

Песто Дженовезе

Пестото от зелен босилек е един от големите подаръци на Лигурия за света на кулинарията – свеж аромат и наситен вкус. Неслучайно из цяла Европа тази рецепта е известна като перфектното допълнение за паста, пица, салати и дори ястия с месо и риба.

Със сигурност ще намерите множество методи как да постигнете консистенцията и вкуса на песто Дженовезе. Но Андреа Милячио, носител на две звезди Мишлен, предлага първо да бланширате босилека, след това да го смесите с чесъна, зехтина и кедровите ядки, завършвайки с пармезан преди сервиране.

Песто Дженовезе

Фокача Дженовезе

Известна на лигурийския диалект като fugassa – Фокача Дженовезе се разпознава по дебелината си. Обикновено е между един и два сантиметра като има отличителна златиста коричка на петна – резултат от сместа от масло и сол, с която се намазва преди изпичане.

Рецептата е една от най-старите в региона и започва живота си като скромен плосък хляб. Той бил използван за изхранване на моряците и работниците в пристанищния град Генуа. В тези времена се приготвяла основно от брашно, вода, мая и зехтин – базови съставки, които са били леснодостъпни за местното население, но се отличавали със своята питателност.

С времето простата рецепта се развива и се превърнала в по-деликатен и изискан деликатес. И днес лигурийците с удоволствие ядат парче фокача със сутрешното си кафе, малка чаша бяло вино следобед и като допълнение на вечерята.

А Вие, готови ли сте да опитате тези изкушения?

Не пропускайте да се насладите на автентичността на италианската кулинария като поръчате любимите си ястия от нашия сайт. Свържете се с нас и на телефон: 052 510 200 за още по-бърза и лесна поръчка.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *