Нежна и копринено гладка текстура, разтапяща се в устата с всяка хапка. Елегантна визия и завладяващ вкус – това е италианската панакота. Десерт, който съчетава в себе си прости съставки, кремообразна лекота и неустоима сладост.
Независимо дали е приготвен по класическа рецепта или гарниран с пресни плодове, шоколад или карамел, носи усещане за италианското майсторство. Вече не е нужно да пътувате до Италия, за да си подарите тази неустоима хапка щастие.
В тази статия ние, от пицария Амичи, ще Ви отведем в Средиземноморието и ще Ви споделим няколко интересни факти за този любим десерт.
Каква е историята на панакотата?
Със сигурност в Интернет пространството ще откриете множество теории за произхода на панакотата. Въпреки че точната дата все още не е известна, според историците корените й могат да бъдат проследени чак до северна Италия в региона на Пиемонт.
Смята се, че за първи път рецептата е била публикувана в кулинарните книги в началото на 1900 година. Други източници твърдят, че има дори по-древен произход, свързан с използването на варено мляко и рибен желатин в Средновековната кухня.
Независимо от точната й история, едно е сигурно – това е един от най-обичаните традиционни рецепти, които днес са символ на италианската кухня.
А знаете ли, че…?
Има много легенди, свързани с произхода на това сладко изкушение. Най-известна е за унгарката Ланге, която работела като готвачка на аристократично семейство от Пиемонт.
Тя адаптирала класическия млечен крем с наличните продукти и местния вкус. В началото има проблем със сгъстяването, но накрая се сетила да използва бульон от рибени кости и магията се случила. Така създала нещо наистина невероятно – кадифена текстура и неподражаем финес.
Според друга история, най-ранните доказателство за съществуването на панакотата ни отвеждат до 60-те години на миналия век и Еторе Сонгия. Той бил звездният готвач на ресторант „i tre citroni“ и първият, който добавил тази рецепта в менюто си.
Разбира се, други източници твърдят, че в Северна Европа съществуват много по-ранни вариации на този любим десерт. В някои страни можете да откриете подобни версии – в Дания Hwit Moos (бял мус), в Унгария Krémes (кремест сладкиш) и във Франция Blanc Manger.
Общото между тях е, че са създадени на базата на млечни продукти, сгъстени с желатин или нишесте. Това не само показва колко дълбоки са кулинарните корени на панакотата, а и колко силно италианската традиция в сладкарството е повлияла на съвременната кулинарна сцена.
Италианците, с тяхната любов към простите, но същевременно изискани десерти, са превърнали панакотата в символ на своята история и майсторство. Макар и с неясен произход, едно е сигурно – този десерт продължава да очарова и днес със своята простота и уникален вкус.
От какво е направен?
Време е да разкрием и какво означава името на този италиански десерт. „Panna cotta” се превежда буквално като „варен крем” или „варена сметана”, тъй като най-ранните версии са били направени от гъста сметана. Били са оформени направо в чаша, а по-късно са били сервирани в чиния и поливани със сладък сос или гарнирани с пресни плодове.
Можем да кажем, че панакотата прилича на пудинг и се прави основно от млечни продукти, които са сгъстяват с желатин. Най-хубавото е, че рецептата е сравнително проста и има няколко основни съставки:
- Пълномаслено мляко
- Неовкусен желатин на прах
- Гранулирана захар
- Сметана
- Екстракт от ванилия
Как се приготвя?
Днес панакотата продължава да се прави по традиционна рецепта със сметана, мляко, захар, ванилия и желатин. Но най-креативните сладкари не спират дотук!
Различните региони на Италия предлагат множество вариации на основната рецепта. В някои от тях се добавя допълнителни аромати – лавандула, роза или нар, за по-летен нюанс. Други залагат на кафето, за да придадат по-интензивен вкус или плодови сосове и шоколад, за да постигнат по-закачлив вид.
Независимо от това, традиционната рецепта остава в основата на всяка добра панакота – нежна, кадифена текстура и деликатен вкус, който се разтапя в устата. Тя е доказателство, че когато простите съставки се използват с внимание и любов, резултатът може да бъде впечатляващ.
Панакотата трябва да се приготви поне няколко часа предварително, за да може да престои в хладилника. Колко време е необходимо зависи от добавките, които използвате. Ако добавяте алкохол, ще й трябва повече време, за да стегне.
Какви са основните стъпки?
Добрата новина е, че и Вие можете да приготвите панакота у дома. Необходимо е само да следвате стъпките:
Смесете течната сметана, млякото, ванилията и захарта. Сложете ги на умерен огън и изчакайте, докато захарта се разтвори. Много е важно да внимавате да не заври сместа.
През това време пригответе желатина. Трябва да го накиснете в купа със студена вода, за да омекне. Нейната температура трябва да е ниска, за да предотврати бързото му набъбване и образуване на бучки.
След като захарта се разтвори напълно, свалете сместа от котлона. Изсипете водата от желатина и го разбъркайте в горещата течност, докато се разтвори.
Ако добавяте допълнителни аромати, плодове или алкохоли, обърнете внимание на вида им. Някои плодове като ананас и киви съдържат ензими, които разграждат протеина в желатина, така че той никога да не се стегне. Този проблем може да се реши, като първо загреете въпросния плод.
Оставете сместа да се охлади до стайна температура.
Изсипете сместа в желаната формичка или съдове и я поставете в хладилника да стегне за поне една вечер преди сервиране. За да сте напълно сигурни в копринено гладката консистенция, можете да изсипете сместа през сито, когато я разпределяте.
Ако Вашата панакота отказва да стегне – опитайте да я загреете отново (никога не я варете) и добавете малко допълнително количество желатин.
Как да извадите панакотата от формичката?
Много италиански сладкари споделят, че изваждане на десерта от формичката е само по себе си истинско изкуство. За да успеете:
Панакотата трябва да е добре охладена и да сте я оставили да стегне поне 4 часа.
Формичката не трябва да бъде прекалено голяма – максимум около 150 мл.
Ако не успеете да я извадите от първия път, опитайте да потопите съда за няколко секунди в гореща вода и след това опитайте отново.
Друг трик е да намажете формичката с много тънък слой масло от вътрешната страна преди да излеете сместа.
А кои е Вашия любим италиански десерт?
Споделете с нас в коментарите и не забравяйте – можете да поръчате Вашето сладко изкушение от нашия сайт още СЕГА!
Направете го онлайн или като се свържете с нас на телефон: 052 510 200.