С аромат на италианско съвършенство...

С аромат на италианско съвършенство…

Съдържание:

  1. А знаете ли, че..?
  2. Каква е разликата между подправки и билки?
  3. Кои са най-използваните подправки?
  4. Кои са най-използваните билки?
  5. А Вие, обичате ли билки и подправки?

Красивите брегове на Средиземноморието, златистите хълмове на Тоскана и лавандуловите полета на Лигурия – красота, която със сигурност ще плени сърцето Ви. Но, ако има нещо, което превръща Италия в най-магичната страна, то това е нейният кулинарен свят.

Всяко ястие – от традиционната паста Болонезе до любимото на всички джелато, разкрива история, вдъхновена от най-добрите сезонни съставки. Истинска магия от вкусове, която се допълва от ароматна палитра от билки и подправки. Именно те предават на всяка хапка още по-неповторим и завладяващ вкус.

Ако нямате търпение да посетите някои от хилядите малки ресторантчета, със сигурност няма да сбъркате с избора си. Още от вратата ще Ви посрещне мирис на прясно набран босилек, смесен с деликатната горчивина на розмарина и сладката плътност на ригана.

А докато приготвяте багажа си, ние – от Пицария Амичи, ще Ви разкажем защо подправките са много повече от проста добавка в италианската кухня.

С аромат на италианско съвършенство...

А знаете ли, че..?

Както знаете, за италианците всяко хранене с правилните ястия може да се превърне в необикновено изживяване. Но не винаги е било така. Първоначално древните хора не обръщали особено внимание на вкуса на храната си. За тях нямало значение как ухае и колко апетитна изглежда. Тяхната цел била да задоволят първичните си хранителни потребности и да си набавят енергията, от която се нуждаят. По това време рецептите били сравнително прости и се наблягало на съставки като месо и зеленчуци, почти без подправки.

По време на Римската империя, кулинарията по тези земи започва своята истинска трансформация. Не само готвачите, но и обикновените хора забелязали, че ястията им не са нищо особено и не впечатляват с аромата си. Така рецептите започнали да се изменят и да се набляга не само на типични за регионите съставки, а и на подправки и билки.

Не след дълго основите били поставени и дори в една от най-ранните готварски книги от 1-ви век от н.е. било записано, че рецептите изискват „силно използване на подправки”. По този начин се подобрил не само вкусът, но и цветът и текстурата на ястията.

Там било отбелязано и, че подправките трябва да се използват за подсилване баланса на вкусовете, докато билките – за засилване на аромата.

С течение на времето, кулинарията в страната продължава да се развива. През Средновековието това са били продуктите с най-висока стойност и са били много важни за търговските пътища. Именно откриването на нови ароматни съставки, била причината Васко да Гама да отпътува до Индия.

Каква е разликата между подправки и билки?

Първата разлика между двете е начинът им на използване. Когато става въпрос за подправки, говорим за съставки като сол, лют червен пипер, черен пипер, карамфил и шафран. Те се получават от преработка на храсти, горски плодове, семена, корени, пъпки, листа и плодове. Затова често се изсушават, преди да се използват при готвенето. Много от тях имат и екзотичен произход, защото са пренесени от други страни.

От друга страна, билките не се нуждаят от голяма преработка. Използват се предимно пресни, но могат да бъдат и сушени, листа и зелени части на растения. Обикновено се отглеждат от местни производители за кулинарни цели или се берат от природата. Такива са – босилек, розмарин, мащерка, дафинов лист и други. Те могат да се открият не само на бреговете на Средиземноморието, а и в цялата страна.

Друга разлика е приложението им. Тяхната цел е да добавят липсващия нюанс към всяко ястие, за да му предадат онзи опияняващ мирис и вкус, който да бъде синоним на съвършенството. Затова подправките се използват по време на готвенето, за да се засилят вкусовите качества, а билките към края или по време на поднасянето – за по-отличаващ се аромат.

Освен да добавите липсващата нотка към всяко ястие, да придадете онзи опияняващ аромат, който допълва удовлетворението на масата, не трябва да забравяте, че подправките също са синоним на здраве и благополучие.

С аромат на италианско съвършенство...

Кои са най-използваните подправки?

Интересен факт е, че много хора асоциират италианската кухня с любимата пица Маргарита и паста Болонезе. Вероятно сте свикнали да ги откривате навсякъде по света и дори по рекламите да виждате как готвачите деликатно разпределят моцарелата върху ръчно точено тесто, малко преди да бъде пъхната в пещта.

Но това, което може би не знаете, е че италианците са склонни да използват подправки и билки не само при ястията, но и в пиците си.

Някои от най-разпространените подправки са:

  • Сол – присъства в изобилие във всяка рецепта. Нейната ключова роля е да извлече ароматите и вкусовете на останалите съставки и да ги подчертае.
  • Чесън – добавя дълбочина и има отличителен леко пикантен нюанс, който се допълва съвършено със зехтин, олио и различни видове сирена.
  • Пипер – прясно смленият присъства в почти всички региони. Не мислете, че някога ще намерите предварително смлян в храната си. Италианците знаят, че най-добрият пипер е този, който е прясно смлян.
  • Люспи от червен пипер – добавят пикантност към храната. Комбинират се със сирена, в домашно приготвени сосове и понякога в супи.
  • Шафран – макар и скъпа, тази подправка се използва често в рибни яхнии и ризото, обикновено само за цвят.
    Паприка – популярна в сосове за морски дарове, както и в червени сосове.
  • Кардамон – кралицата на подправките, идеална за овкусяване на месни и зеленчукови ястия, ориз, десерти, но и напитки. Расте в южните райони на Италия.

Кои са най-използваните билки?

С аромат на италианско съвършенство...

Със сигурност, италианската кухня няма да е това, което познавате и обичате днес, без многообразието от билки. Някои от най-известните и използвани в множество рецепти са:

Босилек

Босилекът има наситено зелени, заострени листа и сладко-пикантен вкус с нотки на анасон, мента и пипер. Използва се както в прясна, така и в сушена форма за овкусяване на ястия, вариращи от сосове до месо и пица.

Интересен факт е, че е много свързан с италианската кухня, но всъщност произлиза от Индия. Внася се в страната за първи път през Средновековието, когато търговските пътища започват да процъфтяват.

Основна съставка е на пестото и пица Маргарита. Внася свежест във всяко ястие и се съчетава изключително добре със сирена, домати, чесън и лимон. Съчетава се успешно и с доматен сос, затова се използва и в много рецепти за паста.

Розмарин

Тази билка расте изобилно из цялата италианска провинция и се използва в маринати за месо и при печене на скара. Някои хора дори го поставят директно върху дървените въглища на скарата, за да придадат по-богат аромат на храната, която готвят.

Розмаринът има особено силен аромат. Често се използва и в печени зеленчукови ястия и може да запази вкуса си дори след дълго готвене.

Магданоз

Може би, това е най-използваната билка в рецептите на всички региони на страната. Магданозът придава характерна свежест на ястията. Той се използва както в суров вид, така и като част от готвените ястия, за да подчертае вкусовете и ароматите на другите съставки.

А Вие, обичате ли билки и подправки?

Споделете с нас в коментарите и не забравяйте да следите нашия блог. В следващата част на статията ще разгледаме още от най-популярните билки в италианската кухня.

А през това време можете да се насладите на любимите вкусове, като поръчате от нашия сайт.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *